فراخوان نخستین جشنواره ملی عکس «شهر خلاق» 1400

فراخوان نخستین جشنواره ملی عکس «شهر خلاق» ۱۴۰۰

عکاسی می تواند به عنوان خالق جدیدترین رسانه های قرن بیستمی، مدل ارزشمندی برای معرفی فرهنگ و تمدن یک سرزمین باشد. عکاسی در درک و ثبت نشانگان فرهنگ ها بسیار قدرتمند است و از آن جایی که ادبیات با فرهنگ جامعه پیوندی ناگسستنی دارد، توجه به این مقوله از اهمیتی ویژه برخوردار است.
این میان شهر شیراز از کهن روزگار مهد فرهنگ و تمدن ایران بوده است و همیشه در کنار تاریخ سترگش، ستارگان ادب پارسی بر آسمانش درخشیده‌اند،  سازمان فرهنگی اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز  در نظر دارد با توجه به اهمیت نقش ادبیات در توسعه فرهنگی، با بهره مندی از مبحث عکس متنیت  (Phototextuality) و ماهیت بین هنری، اقدام به برگزاری نخستین جشنواره ملی «شهر خلاق» کند. این رویداد با هدف نمایش عکاسانه از روایت های ادبی (شعر نو یا کهن ، قطعه ادبی یا حکایت)، تلاش دارد با مدد از تجربه و نگاه خلاقانه همه عکاسان ایران زمین، دریچه ای نو به ثبت هویت یک پارچه میان عکس و ادبیات  بگشاید.
 
برگزار کننده و دبیر جشنواره:
سازمان فرهنگی اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز - دبیرخانه شهر خلاق
 
موضوع جشنواره:
عکس ادبیات (تک رنگ و رنگی)
 
تعریف مفهومی:
ترجمان و محتوای آثار ادبی همواره در زندگی هر قوم و ملتی چونان «چاشنی زندگی» بوده است. دیوان های اشعار، امثال و حکم، روایات، خطاطی ها، کتیبه ها و هزار ذوق ادیبانه دیگر همگی نشان از جایگاه ادبیات نزد اقوام در تمام ادوار تاریخ است. این جشنواره به عکس هایی می پردازد که بتواند نشان دهنده نقش ادبیات در فرهنگ و زندگی اجتماعی و فردی مردم باشد. از آن جا که لازمه شاعرانگی و ذوق ادبی خلاقیت است، جشنواره شهر خلاق با رویکرد آزاد در ژانرهای مختلف عکاسی مانند مستند، خیابانی، فاین آرت، نمادین یا استعاره ای (Metapheric) و مفهومی (Conceptual) پذیرای آثار خواهد بود.
بی شک نوشته های احساس گرایانه سطحی همراه با عکس، منظور نظر این جشنواره نیست.
 
بخش‌های جشنواره:
۱- بخش اصلی (عکاسی با دوربین)
۲- بخش جنبی (عکس های موبایلی)
 
 
آیین‌نامه
 
۱- شرکت در این جشنواره برای همه عکاسان آزاد و رایگان است.
۲- برای شرکت در جشنواره از طریق سایت جشنواره که متعاقبا اعلام می گردد، اقدام به بارگذاری عکس نمایید.  
۳- هر عکاس می‌تواند حداکثر ۱۰ تک عکس در بخش اصلی (عکاسی با دوربین)، به دبیرخانه ارسال کند. عکس ها باید طبق تعریف فراخوان بوده و می توانند رنگی یا سیاه سفید باشند.
۴- در بخش اصلی (عکاسی با دوربین)، عکس ها باید توسط فرآیند عکاسی ثبت شده باشند (با دوربین حرفه ای یا کامپکت) و در صورتی که عکس ارسالی مونتاژ شده از چند عکس باشد، تمام اجزای مورد استفاده در عکس باید توسط خود عکاس، عکاسی شده باشد. لازم به ذکر است که ویرایش عکس ها (تراز نور، افزایش یا کاهش کنتراست، کنترل رنگ، کراپ...) بلا مانع است اما نباید به گونه ای باشد که عکس را به مرزهای گرافیک، تصویرسازی و حذف بعد برساند.
۵- عکس ‌های ارسالی در بخش اصلی (عکاسی با دوربین) باید به صورت یک فایل  Jpeg باشد که اندازه ضلع بزرگ آن Pixel 2000 بوده  و حجم فایل ارسالی از 2 مگابایت تجاوز نکند (لطفا DPI عکس‌ها را تغییر ندهید و با همان رزولوشن خروجی دوربین ارسال نمایید).
۶- تعداد عکس های ارسالی در بخش جنبی (عکس های موبایلی) حداکثر ۷ تک عکس در نظر گرفته شده است. تصاویری که توسط هر نوع تلفن همراه یا تبلت گرفته شده باشند، پذیرفته می شوند. در این بخش می بایست آثار علاوه بر ارسال از طریق سایت جشنواره با هشتگ (#Creativecity_festival) و #جشنواره _شهر_خلاق در اینستاگرام نیز به اشتراک گذاشته شود. 
۷- آثار ارسالی در بخش جنبی (عکس های موبایلی)، می بایست با اندازه ضلع بزرگ Pixel 1200، و با حجم حداقل 500 کیلو بایت و حداکثر 1 مگابت در سایت بارگذاری شود.
۸- محدودیتی در سال تولید عکس نیست و عکاسان می‌توانند عکس‌های گذشته خود را که منطبق با موضوع است برای بخش‌های مختلف جشنواره ارسال نمایند.
۹- عکاسانی که آثارشان در جشنواره پذیرفته می‌شود موظفند فایل اصلی و خام عکس‌هایشان را جهت اثبات مالکیت اثر به دبیرخانه تحویل دهند. در غیر این صورت، عکس از جشنواره حذف خواهد ‌شد.
۱۰- درج نام عکاس، تاریخ، عنوان جشنواره، لوگو یا هر موضوع و طرحی دیگر بر روی عکس سبب حذف آن از روند داوری جشنواره خواهد گردید.
۱۱- برگزارکننده حق استفاده از عکس‌های ارسالی را برای مصارف فرهنگی خود اعم از انتشار در بولتن‌ها، مجله‌ها، بیلبورد شهری یا نمایشگاه عکس را خواهد داشت.
۱۲- آثار راه یافته به جشنواره هم در نمایشگاه و هم به‌صورت دیجیتال و در فضای مجازی منتشر خواهند‌ شد.
۱۳ـ  برای عکاسانی که آثارشان به نمایشگاه راه یابد، گواهی شرکت در جشنواره صادر می شود.
۱۴- آثار ارسالی در هر دو بخش می بایست در محدوده جغرافیایی ایران به ثبت رسیده باشند.
نکته: آثاری که در جشنواره های دیگر مقام کسب کرده یا برگزیده شده باشند، از این رقابت حذف خواهند شد.
 
 
تقویم جشنواره:
آغاز ثبت نام از 20 خردادماه ۱۴۰۰
آخرین مهلت ثبت نام و دریافت عکس ها:15مرداد ۱۴۰۰
اعلام پذ‌یرفته شدگان و نامزدهای جوایز: 27شهریور ماه ۱۴۰۰
 
جوایز :
بخش اصلی (عکاسی با دوربین)
  • نفر اول لوح تقدیر و جایزه نقدی 0000030 تومان
  • نفر دوم لوح تقدیر و جایزه نقدی 00000 20تومان
  • نفر سوم لوح تقدیر و جایزه نقدی 0000010 تومان
  • به بیست نفر راه یافته به نمایشگاه مبلغ 150000 تومان حق تالیف اثر اهدا خواهد شد.
 
 
بخش جنبی (عکس های موبایلی)
  • در این بخش به ده اثر برگزیده، لوح تقدیر و جایزه نقدی 400000 تومانی اهدا خواهد شد.
   
ارتباط با دبیرخانه جشنواره شهر خلاق:
آدرس ایمیل: sh.creativecity@gmail.com
شماره تماس: 36499339،09366218612
آدرس اینستاگرام جشنواره: shiraz.creative.city
 

آخرین اخبار

  اسامی برگزیدگان باشگاه‌های کتابخوانی کودک و نوجوان ...

  ورود جدی فرهنگ و هنر برای کاهش آسیب های اجتماعی

  تولید آلبوم های موسیقی، بهانه حفظ ملودی و گویش محل ...

  پایگاه اینترنتی کنگره جهانی شعر اهل بیت (ع) شیراز ...

  پیشکش پایتخت کتاب ایران برای هنرهای سنتی شیراز


   کل : ۳۰  نمایش ۱ الی ۵   ۱ ۲ ۳ ۴ ۵ ۶
 نشانی دفتر حمتا : میدان صنایع ، بلوار دکتر حسابی ، پارک فاطمی ، انتهای پارک دفتر حمتا