.     .     .     .

در آیین تقدیر سازمان فرهنگی شهرداری از جانبازان و برخی فعالان مبارزه با مواد مخدر، تأکید شد

ورود جدی فرهنگ و هنر برای کاهش آسیب های اجتماعی

سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز، طی آیینی ضمن رونمایی از کتاب «جامعه نگار» از جانبازان مبارزه با مواد مخدر تجلیل کرد.
معاون فرهنگی شهردار شیراز در این نشست که با حضور جمعی از مقامات و متولیان همچنین فرهنگوران فعال در حوزه مبارزه با مواد مخدر و کاهش آسیب های اجتماعی ناشی از مصرف مواد برگزار شد، گفت: برای حفظ امنیت جغرافیایی، اجتماعی و روانی کشور تمامی حوزه ها و دستگاه ها دست در دست یکدیگر تلاش می کنند؛ سازمان فرهنگی شهرداری نیز فرهنگ و هنر را به عنوان دو بزار کمکی برای جهاد با این آسیب اجتماعی به کار گرفته است و در این راستا به سهم خود، از تخصص هنرمندان و فرهنگ وران ملی و محلی بهره می برد تا همگام با دیگر مبارزان، در این مسیر گام برداد. دکتر جعفری در جمع جانبازان مبارزه با مواد مخدر و فعالان مبارزه با این آسیب اجتماعی، با بیان این مطلب که طبق آمار جهانی سالانه درصد بالایی از کشفیات تریاک جهان در ایران اتفاق می افتد، اظهار داشت: این کشفیات با تلاش و جان فشانی های نیروهای مبارز انتظامی رخ می‌دهد و اگر این جهاد و جان فشانی نیروهای خدوم و ایثارگر و دغدغه مند نبود، امروز کشور و جامعه ای رو به نابودی داشتیم. وی با اشاره به ارزش قلم اهالی فرهنگ و هنر و نقش آفرینی موثر آن در زمینه آموزش های اجتماعی، افزود: کتاب جامعه نگار که مجموعه نمایش نامه هایی در حوزه آسیب های اجتماعی به ویژه مواد مخدر و اعتیاد است، در واقع محصول تراوش قلم هنرمندانه نویسندگان کشورمان در حوزه  مسایل اجتماعی است که انتظار داریم با به اجرا در آمدن این نمایش نامه ها نیز گامی دیگر در مسیر فرهنگ سازی رقم بخورد.
رییس سازمان فرهنگی، و ورزشی شهرداری شیراز، خاطرنشان کرد:آرامش امروز سرزمینمان  را مرهون خون پاک شهیدان و جانبازانی هستیم که با گذشتن از ارزشمندترین دارایی شان، ناموس وطن را حفظ کردند و امروز، فرهنگوران که با قلم خود در عرصه فرهنگ و فرهنگ سازی جهاد می کنند، ادامه دهنده راه آنها هستند.
دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر نیز در این آیین،  فعالیت های مجموعه شهرداری را برای کاهش آسیب های اجتماعی به ویژه در مناطق پر آسیب و پر خطر قابل تقدیر دانست و گفت: 4 هزار شهید و ۱۲ هزار جانباز در عرصه مبارزه با مواد مخدر در کشور داریم که با گذشتن از جانشان، صادقانه ترین و دلسوزانه ترین اقدام بشردوستانه را در مبارزه با این بلای خانمان سوز و نابودگر انجام داده اند.
سلیمان کرمی افزود:  شهدای عرصه مبارزه تنها شهدای امنیت نیستند بلکه شهدای مسیر سلامت مردم ایران و رفع آسیب برای جامعه بشری هستند. با وجود تلاش های بی دریغ نیروی انتظامی، در حال حاضر شرایط مبارزه با توزیع و عرضه مواد مخدر از طریق مرزها و خاک ایران نیازمند امکانات جدید و نوآورانه و در کنار آن ورود جدی تر فرهنگ و هنر به حوزه رفع آسیب های این حوزه دارد.
معاون اجتماعی پلیس استان فارس نیز در این نشست گفت: در سال گذشته ۵۳ تن و در سال جاری از ابتدا تا الان ۱۸ تن مواد مخدر در کشور کشف شده است که این نشان از حساسیت موضوع و ضرورت هشیاری، آمادگی و توان مداوم متولیان دارد. سرهنگ محمدی با تأکید بر اینکه در حوزه پیشگیری باید به سمت اقدامات علمی و اجتماعی و آموزش فرهنگی برویم تا به نتایج مثبت برسیم گفت: برای مبارزه با مواد مخدر نیازمند همکاری جمعی و به کارگیری تمامی ظرفیت های واقعی و مجازی هستیم و امادگی کامل برای اجرای برنامه های مشترک فرهنگی با مجموعه شهرداری داردم.
همچنین عضو شورای شهر شیراز در جمع متولیان مبارزه با مواد مخدر و جانبازان این عرصه، اعتیاد محصول را محصول ورود مدرنیته به زندگی دانست که همبستگی اجتماعی و رفتارهای فردی و جمعی ما را هدف قرار داده است. سعید نظری با بیان این مطلب که سبک زندگی دنیای مدرنیته با حداقل ارتباطات خانوادگی و دوستی‌های جمعی، موجب شده است انسان هر روز تنهاتر و به سمت مصرف مواد مخدر کشیده شود گفت:  لازم است در برنامه ریزی های شهری و اجتماعی مان نگاهی نو به این آسیب اجتماعی بیندازیم و با رویکرد فرهنگی، برای تغییر سبک زندگی شهری تلاش کنیم. چراکه وقتی با ساخت پل ها و خیابان های متعدد، زندگی را از آهستگی قدم زدن در کوچه ها به سمت سرعت در خیابان ها می‌بریم، قطعا زمینه را برای ترویج اسیب های اجتماعی فراهم کرده‌ایم. وی با اشاره به چاپ کتاب جامعه نگار گفت: کتاب هایی از این دست باید محل رجوع مدیران، شهروندان و متولیان فرهنگ و امنیت باشد.
در بخش دیگری از این نشست صمیمی، نماینده نمایش‌نامه‌نویسان شیرازی نیز اظهار داشت: جشنواره جامعه نگار به عنوان یک رویداد فرهنگی- اجتماعی انگیزه ای بود برای هنرمندان که علی‌رغم شرایط سخت کرونا، باز هم کار کنند و دلسوزانه به دنبال رفع دغدغه های اجتماعی باشند. همچنین نماینده هنرمندان عرصه تئاتر نیز بر نقش تئاتر خیابانی در کاهش این آسیب تأکید کرد و گفت: تئاتر با مردم ارتباط صمیمی برقرار می کند و آنها را به مشارکت فرا می‌خواند.
 بر اساس این گزارش، جشنواره نمایشنامه نویسی جامعه نگار پیش تر توسط حوزه اجتماعی سازمان فرهنگی شهرداری شیراز با همکاری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس برگزار شده بود که آثار برگزیده آن در قالب یک کتاب به چاپ رسیده و امروز طی آیینی با حضور برخی مدیران و متولیان حوزه اجتماعی و جمعی از جانبازان عرصه مبارزه با مواد مخدر همچنین نویسندگان و هنرمندان رونمایی و از برگزیدگان تقدیر شد. همچنین در این آیین که به مناسبت گرامیداشت هفته مبارزه با مواد مخدر و روز قلم برگزار شد، از جانبازان این عرصه و قلم به دستان فعال در این زمینه نیز تجلیل و قدردانی به عمل آمد.
 ۱۴۰۰/۰۴/۱۳
منبع : سازمان فرهنگی اجتماعی و ورزشی
بازدید ها : ۱۵۶
مطالب مرتبط با این موضوع :
نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

 شیراز،ابتدای خیابان حسینی، سمت راست، کوچه شماره 20
 071-37363081-4
 71389-35885
071-37363085
 3000137773
Farhangi@shiraz.ir
علاقمند به اجرای چه نوع برنامه هایی در سطح شهر می باشید؟
تمامی حقوق سایت متعلق به سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز می باشد.
www.farhangi.shiraz.ir