.     .     .     .

معاون فرهنگی شهرداری شیراز در آیین رونمایی از تولیدات موسیقیایی سازمان فرهنگی:

تولید آلبوم های موسیقی، بهانه حفظ ملودی و گویش محلی شیراز است

رونمایی از دو آلبوم موسیقی «پریوشون» و «شهر راز» با حضور اهالی فرهنگ و هنر شیراز و جمعی از مسئولان و مدیران شهری

طی مراسمی با حضور اهالی فرهنگ و هنر شیراز و جمعی از مسئولان و مدیران شهری از دو آلبوم موسیقی «پریوشون» و «شهر راز» که توسط سازمان فرهنگی اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز و حوزه هنری فارس تولید شده است، رونمایی شد.

معان فرهنگی شهردار در این آیین گفت: تولید این آلبوم های موسیقی با هدف زنده نگاه داشتن موسیقی محلی و گویش مخصوص شیراز در تلفیق با یکدیگر بود. دکتر مرتضی جعفری افزود: به کارگیری هنر و تخصص هنرمندان پیشکسوت بومی و استفاده از اشعار گویش شیرازی از شاعرانی همچون بیژن سمندر مهم ترین ویژگی های این دو اثر تولیدی است. رییس سازمان فرهنگی اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز، موسیقی را یکی از ابزارهای مهم بازتولید و ارائه فرهنگ و جنبه های معنوی زندگی دانست و گفت:  مفهوم ذاتی موسیقی چیزی جز نظم و هماهنگی نیست از همین روست که شنیدنش نظم جهان هستی را یادآوری می کند و این از دیگر کارکردهای موسیقی در کنار تداعی ویژگی های فرهنگی یک زیست بوم است.

 رییس حوزه هنری فارس نیز در این مراسم با بیان این مطلب که موسیقی ریشه در فرهنگ، باورها، آداب و رسوم و تمام ویژگی های زیستی ما دارد گفت: در زمانه ای که با فرهنگ های تهاجمی و تقابلی دست و پنجه نرم می کنیم باید از هنر به عنوان ابزاری برای انتقال فرهنگ استفاده و بر اساس ظرفیت ها و داشته هایمان در زمینه موسیقی فارس و شیراز برنامه ریزی کنیم تا از تزلزل هنر و فرهنگ بومی و اصیل خودمان در برابر هجوم خرده فرهنگ های بیگانه جلوگیری کنیم؛ از این رو تولید چنین اثاری از ضرورت هایی است که برای حفظ زیست بوم فرهنگی مان لازم است. وحید نمازی افزود: ورود جدی سازمان فرهنگی شهرداری شیراز در عرصه فرهنگ و هنر که جریان جدیدی را در حفظ میراث، تولید و بازتولید آن شکل داده است، قابل تقدیر دانست و گفت: استفاده از ابزارهای جدید برای تقویت فرهنگ عامه مهم ترین اتفاقی است که با این حرکت و جریان سازی رخ می دهد و امیدوارم این مسیر فراتر از نگاه‌های سیاسی و تغییرات اجتماعی ادامه پیدا کند.
وی عرضه مناسب و انتشار گسترده را مهم ترین موضوع پس از تولید آثار هنری دانست و بر ضرورت توزیع این آلبوم های موسیقی در بازار گسترده تأکید کرد.
عضو شورای اسلامی شهر شیراز نیز در آیین رونمایی از دو آلبوم موسیقی «پریوشون» و «شهر راز» گفت: وقتی بحث از توسعه یک سرزمین، معرفی آن به جهانیان و گسترش فرهنگ و هنر آن در جهان می کنیم یا باید از راه کشورگشایی وارد شویم یا باید فرهنگ، هنر و معماری منصحر به فرد داشته باشیم تا از طریق صدور آن به آوازه جهانی برسیم.
سعید نظری افزود:  در جهان معاصر که دیگر فضای کشورگشایی وجود ندارد، لاجرم باید با معماری و هنر به دیگر کشورها نفوذ کرد و شیراز بخشی از فرهنگ و هنر تمدن اسلامی و سرزمین ایران است که ظرفیت و شایستگی صادر شدن به عرصه های جهانی را دارد. وی با تأکید بر این موضوع که هنر باید با لایه‌های زندگی مردم پیوند بخورد، از موسیقی به ویژه موسیقی محلی و ترکیبش با اشعار بومی به عنوان یکی از راه های موفق ارتباط هنر با مردم یاد کرد و گفت: تنها نکته مهم برای رونق هنر مردمی توجه به اقتصاد هنر و اقتصاد هنرمندان است که ادامه این راه را میسر می کند.
حسن صفری پیشکسوت عرصه موسیقی نیز که خواننده آلبوم «شهر راز» نیز هست، در بخش دیگری از این آیین گفت: در تولید این آلبوم، اشعار شیرازی فاخر را انتخاب کردیم تا گویش شیرازی را با هنر موسیقی پیوند بزنیم و زنده نگاه داریم. وی با تأکید بر این مطلب که لهجه شیرازی، بخشی از فرهنگ زیست‌بوم ماست که باید تلاش کنیم برای آیندگان بماند گفت: این دو البوم می توانند به عنوان محل رجوع پژوهشگران در زمینه موسیقی محلی و گویش شیرازی باشد.
 دو آلبوم «پریوشون» و «شهر راز» با همکاری سازمان فرهنگی شهرداری شیراز و حوزه هنری فارس تولید شده است که خواننده آلبوم «شهر راز» حسن صفری پیشکسوت عرصه موسیقی محلی شیراز و خواننده آلبوم «پریوشون» مهدیا علیزاده از هنرمندان جوان شیرازی است.
 ۱۴۰۰/۰۴/۱۰
منبع : سازمان فرهنگی اجتماعی و ورزشی
بازدید ها : ۵۹
مطالب مرتبط با این موضوع :
نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

 شیراز،ابتدای خیابان حسینی، سمت راست، کوچه شماره 20
 071-37363081-4
 35885-71389
071-37363085
 3000137773
Farhangi@shiraz.ir
علاقمند به اجرای چه نوع برنامه هایی در سطح شهر می باشید؟
تمامی حقوق سایت متعلق به سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز می باشد.
www.farhangi.shiraz.ir