.     .     .     .

معاون فرهنگی شهردار اصفهان و رییس کمیسیون فرهنگی مجمع کلان شهرهای کشور در دیدار با شهردار شیراز:

رویکرد فرهنگی مدیریت شهری شیراز قابل تقدیر است

معاون فرهنگی شهردار اصفهان و رییس کمیسیون فرهنگی مجمع کلان‌شهرهای کشور به مناسبت روز و هفته شیراز، با شهردار شیراز و معاون فرهنگی‌‌اش دیدار کرد.

معاون فرهنگی شهردار اصفهان و رییس کمیسیون فرهنگی مجمع کلان‌شهرهای کشور به مناسبت روز و هفته شیراز، با شهردار شیراز و معاون فرهنگی‌‌اش دیدار کرد.
به گزارش اداره ارتباطات سازمان فرهنگی شهرداری شیراز، در این دیدار و گفت‌و‌گوی صمیمی، معاون فرهنگی شهردار اصفهان، از شیراز به عنوان مجموعه‌ای کامل از خوبی‌ و زیبایی  و روز و هفته شیراز را فرصتی برای تأمل در تمام زیبایی‌ها دانست. دکتر محمد عیدی، رویکرد فرهنگی مجموعه مدیریت شهری شیراز را در سال‌های اخیر، قابل تقدیر ذکر کرد و گفت: برنامه‌های فرهنگی که طی چند سال اخیر به ویژه در یک سال شیوع کرونا در شیراز انجام شده است، بیانگر موفقیت شهرداری در اعتمادسازی عمومی و جذب مشارکت، حضور و همراهی هنرمندان، فرهنگوران و فرهیختگان شیراز در عرصه مدیریت شهری است. رییس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی مجمع کلان‌شهرهای کشور، ضمن اشاره به تجربه موفق شیراز در احیای بافت تاریخی، مشارکت دادن مردم در نوآوری‌های شهری، را گامی مهم در راستای مدنی کردن مدیریت شهری برشمرد که شیراز به خوبی در این مسیر حرکت کرده است. دکتر عیدی بر تبادل این تجارب و هم‌اندیشی مدیران شهری و فعالان فرهنگی و هنری کلان‌شهرهای کشور تأکید کرد.
 شهردار شیراز نیز در این دیدار ضمن تأکید بر اهمیت نگاه فرهنگی در مدیریت شهری بر جایگاه فرهنگی دو شهر شیراز و اصفهان و حرکت دوشادوش این دو در مسیر توسعه، اشاره کرد و گفت: ترویج رویکرد فرهنگی در شهرداری‌ها فارغ از وظایف عمرانی و خدماتی این نهاد، پیامدهای مثبت گسترده‌ای برای شهرها خواهد داشت. چراکه فرهنگ بذری است که امروز کاشته می‌شود و سال‌ها بعد در رفتار و اندیشه‌ی شهروندان به ثمر می‌نشیند. مهندس اسکندرپور، باززنده‌سازی بافت تاریخی را مهم‌ترین ویژگی ممتاز شیراز و مصداق روشن مشارکت شهروندان در مدیریت شهری دانست که بیش از آنکه اقدامی عمرانی باشد، نوعی رویکرد فرهنگی تلقی می‌شود. وی با بیان این مطلب که با اقدامات اخیر، در حال حاضر ۸۴ مورد بوم‌گردی در بافت تاریخی شیراز فعال است، خاطرنشان ساخت: افزایش حضور شهروندان در بافت تاریخی، رونق زندگی در این محدوده شهری را به دنبال داشته است. حضور جوانان در بافت تاریخی بازسازی شده، یعنی دمیدن روح زندگی به کالبد این تکه از شهر. مهندس اسکندرپور افزود: این روزها، استقبال سرمایه‌گذاران از سرمایه‌گذاری در بافت تاریخی شیراز، افزایش رغبت مردم به داشتن خانه مسکونی در بافت، نشانه هویت و تشخص شهری است و این یعنی ما در پررنگ کردن جریان زندگی در بافت تاریخی شیراز که بیشتر به بافت فرسوده شبیه شده بود، موفق عمل کرده‌ایم و درهای بافت را با نگاهی نو اما اصیل به روی مردم باز کردیم. شهردار شیراز از توافق سه‌گانه‌ میان شهرداری، میراث فرهنگی و مجموعه بازار وکیل و سراهای تاریخی پیرامونی آن به عنوان اولین اقدام متفاوت برای مدیریت بافت تاریخی نام برد و گفت: این کمیته که مرجع تصمیم گیری برای مدیریت، احیا و بازسازی بازار تاریخی وکیل است، نماد کامل مشارکت مؤثر مردم در مدیریت شهر است.
 ۱۴۰۰/۰۲/۱۶
منبع : سازمان فرهنگی اجتماعی و ورزشی
بازدید ها : ۳۶
مطالب مرتبط با این موضوع :
نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

 شیراز،ابتدای خیابان حسینی، سمت راست، کوچه شماره 20
 071-37363081-4
 35885-71389
071-37363085
 3000137773
Farhangi@shiraz.ir
علاقمند به اجرای چه نوع برنامه هایی در سطح شهر می باشید؟
تمامی حقوق سایت متعلق به سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز می باشد.
www.farhangi.shiraz.ir