.     .     .     .

شهردار شیراز در آیین آغاز به کار دبیرخانه شهر جهانی صنایع دستی شیراز

تولید ثروت، اشتغال زایی و تقویت اقتصاد شهری از پیامدهای برندسازی شهری است

شهردار شیراز در آیین آغاز به کار دبیرخانه شهر جهانی صنایع دستی شیراز بیان کرد: با همکاری اعضای شورای شهر و همکاران ما در مجموعه شهرداری و هماهنگی و هدایت استانداری توانستیم فرصت جدید برای شیراز ایجاد کنیم و برند شهر جهانی صنایع دستی را برای شیراز به ثبت برسانیم.

اسکندرپور اظهار کرد: ممکن است تصور شود که توسعه شهرهایی همچون شیراز که تراز بین المللی دارند تنها با نگاه سخت افزاری امکان پذیر است اما این نکته حائز اهمیت است که  تعریف برند برای چنین شهرهایی منجر به تولید ثروت، اشتغال و اقتصاد شهری قدرتمند شود.
وی به کسب عنوان شهر جهانی صنایع دستی برای شیراز اشاره کرد و گفت: این عنوان نشان می‌دهد محصولات شیراز در حوزه صنایع دستی توانایی ارائه در سطح جهانی را دارد. عناوینی همچون پایتختی کتاب و شهر ملی دوچرخه از دیگر مواردی بود که اسکندرپور با اشاره به آنها از اهمیت برندسازی برای شهرهای بزرگ سخن گفت. به اعتقاد شهردار شیراز  پیشرفت در سایه همراهی و همدلی و همگامی اتفاق می افتد. اسکندرپور با اشاره به اقدامات فراوانی که در بافت تاریخی شیراز انجام شده است، عنوان کرد: هم اکنون ۳۲ پروژه در این منطقه در حال اجرا است و در ۶ ماه نخست سال نیز پروژه های دیگری آغاز خواهد شد.
وی هماهنگی و همکاری میان شورای اسلامی شهر و شهرداری با مجموعه میراث فرهنگی و سیاستگذاران استان را از دلایل مهم موفقیت در این زمینه دانست.
شهردار شیراز به سخنان خود در دو سال گذشته اشاره کرد که گفته بود بافت تاریخی و املاک موجود در آن قابلیت ایجاد ثروت را دارد و در ادامه افزود: با قدرت اعلام میکنم به زودی متمولین شیراز برای اسکان به بافت تاریخی باز میگردند چرا که این بافت از یک شهرسازی فوق العاده برخوردار است.
وی گفت: آنچه امروز در شهرسازی های جدید مغفول مانده توجه به محله ها است که همین موضوع سبب شده بافت تاریخی برای ساکنان و رهگذران آرامش و آسایش به همراه دارد.
شهردار شیراز  با بیان اینکه سیاست گذاری شورا و شهرداری احیا و باز زنده سازی و جاری کردن زندگی در بافت تاریخی است، خاطرنشان کرد: می توانیم در چند سال آینده این بافت را ثبت جهانی کنیم.
اسکندرپور تاکید کرد: اگر میخواهیم شیراز، شیراز بماند باید به داشته های تاریخی و فرهنگی این شهر تکیه کنیم.
در ادامه این مراسم رییس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز گفت: تاریخ و هنر این سرزمین حکایت از هنرمندانی دارد که هر یک به فراخور همت و توان خویش، هنر این مرز و بوم را پی ریخته و مقبولیت خاص و عام را برانگیخته اند.
مرتضی جعفری کوچ دالان های این سرزمین را بازتاب آثار هنرمندانی دانست که با تکیه بر هنر و دانش خودشکوهی ماندگار ثبت کرده اند و افزود: از جای جای دهلیز این تاریخ صدای هنرمندانی به گوش می رسد که هر یک چون مشعل داری نستوه برخوان این سرزمین زرخیز می درخشند.
وی با اشاره به اهمیت پاسداشت جایگاه ارزنده هنرمندان خاطر نشان کرد: دلباختگی هنرمندان خلاق این شهر در بالیدن پیوسته انواع هنرها از دیرباز تا کنون مشهود است.
معاون شهردار شیراز ویژگی هنرمندان و هنرشناسان را رهایی و آزادگی قلمداد کرد و افزود: پاسداشت هنر و هنرمندان این سرزمین فرضی است بر ما تا با ارزومندی تا آن را گرانمایه بداریم.
 
معاون گردشگری، هماهنگی و مدیریت امور زائرین استانداری فارس در مراسم افتتاح دبیرخانه شیراز، شهر جهانی صنایع دستی با تقدیر از همه دست اندرکاران این حوزه گفت: استان فارس امروز مانند خورشیدی در کانون توجهات عالم هنر و صنایع دستی می درخشد و از همه دست‌اندرکارانی که این داشته ها را گرامی می‌دارند و یاد و خاطره نیاکانی از این مرز و بوم را که با هنر مانوس بودند زنده نگاه میدارند تقدیر می کنیم‌.
 سید علی نقی طبیب لقمانی افزود: این داشته ها با تلاشی که فرزندان این مرز و بوم در ۳ تا۴ سال گذشته داشتند به عنوان ثبت جهانی رسیده و ‌باعث هویت‌بخشی شده و امیدوار هستیم که این فرآیند ادامه داشته باشد.
وی با اشاره به ثبت آباده به عنوان شهر جهانی منبت و شیراز به عنوان شهر جهانی صنایع دستی ادامه داد: امیدوارم شهر جهانی فرش را نیز در آینده در فیروزآباد داشته باشیم.
 وی با تقدیر از شورا و شهرداری شیراز در حمایت از عنوان شهر جهانی صنایع دستی اظهار داشت: امیدواریم در این راستا  شاهد ترقی رونق‌بخشی و ایجاد زمینه هایی باشیم که بتواند مبادلات اقتصادی مبادلات فرهنگی و معرفی انساندوستی و فرهنگ دوستی عزیزان ما در فرهنگ غنی این کشور به سایر مرزهای جغرافیایی در سطح بین‌المللی باشیم و این دستاورد رو تبریک عرض می کنم و امیدوارم فردا بتوانیم با دستی پر و با غنای بیشتر این را به آیندگان خود تحویل دهیم.
 وی اظهار داشت:در حال حاضراز مجموع ۱۰۱ یک شهر و روستای ثبت شده جهانی مربوط به صنایع دستی کشور ما جایگاه بسیار ارزشمندی دارد و ۱۴مورد از آنها در ایران است و مقام نخست را به خود اختصاص دادیم که قطعاً تمدن بالای مردم ایران هم برازنده این جایگاه است. لقمانی گفت: زیرمجموعه های سازمان یونسکو به درستی به این ظرفیت کشور ما پی بردند و بر آن صحه گذاشتند و انشا.. فارس از این دو دست آورد که یک شهر جهانی صنایع دستی شیراز و دیگری شهر جهانی منبت آباده هست هم از نظر کمی و هم از نظر کیفی انتفاع بیشتری را در آینده داشته باشیم.
 
 
 
 
رییس کمیسیون گردشگری و زیارت شورای اسلامی شهر شیراز
صادرات صنایع دستی مغفول مانده است
رییس کمیسیون گردشگری و زیارت شورای اسلامی شهر شیراز در مراسم افتتاح دبیرخانه شیراز، شهر جهانی صنایع دستی با بیان اینکه اقتصاد فرهنگ و هنر حرف اول را در دنیا می زند، اظهار کرد: در شهر شیراز نیز می توان با استفاده از ظرفیت های فراوان آن، اقتصاد فرهنگ و هنر را پیش ببریم.
سولماز دهقانی با اشاره به اینکه موضوع معرفی و صادرات صنایع دستی را می توان در ورکشاپ ها دنبال کرد، گفت: ظرفیت های فراوانی در صنایع دستی وجود دارد اما صادرات صنایع دستی مغفول مانده است
وی افزود: هنوز هم سرمایه داران به ظرفیت ها و ویژگی های مهم و ارزشمند صنایع دستی پی نبرده اند و سرمایه گذاری لازم در این بخش صورت نگرفته است.
رییس کمیسیون زیارت و گردشگری شورای اسلامی شهر شیراز با بیان اینکه می توان با سرمایه گذاری بخش خصوصی و دولتی نسبت به معرفی و صادرات صنایع دستی اقدام کرد، اظهار کرد: هنوز بازارهای هدف را در صادرات صنایع دستی نمی شناسیم و نسبت به بسته بندی صنایع دستی تعریفی دقیق نداریم که جا دارد با برگزاری ورکشاپ ها نبست به معرفی صنایع دستی اقدام نمود.
دهقانی در ادامه از شهردار شیراز خواست تا معرفی صنایع دستی را از مجموعه شهرداری شیراز آغاز نماید، گفت: در اهدای هدایا به میهمانان از آثار هنری هنرمند استفاده نماید تا ارزشی مضاعف به آثار هنری آنان داده شود.
وی در ادامه با اشاره به مشکلات هنرمندان افزود: از دبیر دبیرخانه و کارکنان این دبیرخانه درخواست می شود تا در جهت رفع مشکلات هنرمندان گامی مهم برداشته شود.۱۴۰۰/۰۱/۱۹
منبع : سازمان فرهنگی اجتماعی و ورزشی
بازدید ها : ۴۶۴
مطالب مرتبط با این موضوع :
نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

 شیراز،ابتدای خیابان حسینی، سمت راست، کوچه شماره 20
 071-37363081-4
 35885-71389
071-37363085
 3000137773
Farhangi@shiraz.ir
علاقمند به اجرای چه نوع برنامه هایی در سطح شهر می باشید؟
تمامی حقوق سایت متعلق به سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز می باشد.
www.farhangi.shiraz.ir