معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزارت کشور؛

شیراز لیاقت کسب همه عناوین جهانی را دارد

مهدی جمالی نژاد در حاشیه بازدید از غرفه شهرداری شیراز در چهاردهمین نمایشگاه بین المللی گردشگری و صنایع وابسته در تهران با اشاره به جایگاه این کلانشهر در مباحث گردشگری بیان کرد: شیراز یک شهر-موزه است و آثار تاریخی فاخری در قدم به قدم آن وجود دارد.

به گزارش اداره ارتباطات سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز، معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزارت کشور گفت:  با توجه به شخصیت و اصالت شیراز، این شهر لیاقت کسب اکثر عناوین جهانی را دارد. مهدی جمالی نژاد در حاشیه بازدید از غرفه شهرداری شیراز در چهاردهمین نمایشگاه بین المللی گردشگری و صنایع وابسته در تهران با اشاره به جایگاه این کلانشهر در مباحث گردشگری بیان کرد: شیراز یک شهر-موزه است و آثار تاریخی فاخری در قدم به قدم آن وجود دارد.
وی گفت: نه تنها در شیراز که در کشور در حوزه گردشگری شهری کم کاری شده است. در حالی که مردم آثار تاریخی برجسته شهرها را به خوبی می شناسند و نیازی به معرفی ویژه ندارند. اما هنر شهرداری باید این باشد که نیمه پنهان و در واقع گنجینه های پنهان شهر را کشف کند چراکه با زنده شدن میراث معنوی فرهنگی در کنار میراث تاریخی،  شهر هویت پیدا می کند.
معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزارت کشور در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه کار مدیران شهری تنها ساخت و ساز نیست که در کنار آن باید با انجام اقدامات فرهنگی، اجتماعی و گردشگری، روح را به کالبدشهر بدمند، افزود: انصافا مدیریت شهری شیراز در این زمینه پروژه های خوبی را اجرا کرده و در دستور کار دارد و حضور شهرداری شیراز به عنوان تنها کلانشهر در این نمایشگاه نیز نشان از دغدغه مندی در حوزه گردشگری و فرهنگی دارد.
جمالی نژاد اظهار کرد: شیراز و دیگر شهرهای تاریخی ایران جاذبه های بسیاری دارند که برای همه شناخته شده است اما در همین شهرها هزاران اثر میراثی و معنوی وجوددارد که مردم آن را نمی شناسند؛ آثاری که هر کدام خود قصه ای ناشناخته اند و بهترین اثرگذاری شهرداری ها این است که با ایفای نقش در کنار متولیان میراث فرهنگی، گرد و غبار از این آثار ناشناخته یا کمتر شناخته شده زدوده و قصه شهر را برای مردم تعریف کنند.
جمالی نژاد با ابراز تاسف از اینکه ما میراث معنوی و ناملموس فرهنگی را فراموش کرده ایم، گفت: آداب و رسوم، غذاهای سنتی، بازی های بومی محلی و ...زیادی دارد که نیاز است که یک حرکت برای ثبت جهانی آنها در بحث کالبدی و میراث معنوی آغاز شود.

معاون شهردار و رییس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز نیز حضور شیراز در چهاردهمین نمایشگاه بین‌المللی گردشگری و صنایع وابسته تهران را فرصتی مناسب برای معرفی ظرفیت‌های این شهر در حوزه گردشگری و سرمایه‌گذاری دانست.
 دکتر جعفری گفت: شهرداری شیراز با ۵هزار نسخه کتاب، کتابچه و بروشورهای تخصصی که بیش از ۱۵ عنوان و موضوع را در حوزه گردشگری شیراز و معرفی ظرفیت‌ها و جاذبه‌های کمتر شناخته‌شده این شهر در بر می‌گیرد، در این نمایشگاه شرکت کرده است. در کنار این اقدام، معرفی و نمایش صنایع دستی شیراز با حضور استاد گلریزخاتمی به عنوان پیش کسوت صنعت و هنر  خاتم سازی و تشریح پروژه‌های سرمایه‌گذاری شیراز در حوزه گردشگری به ویژه در محدوده مناطق یک و سه و بافت تاریخی، فرهنگی شیراز، بخش دیگری از فعالیت‌هایی است که در غرفه شهرداری و شورای شهر شیراز انجام شد.
معاون شهردار با اشاره به اینکه چندی پیش، شیراز به عنوان «شهر جهانی صنایع دستی»  و مهندس حیدر اسکندرپور؛ شهردار این شهر از سوی وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کشور به عنوان دبیر دبیرخانه «شهر جهانی صنایع دستی» معرفی شد، اظهار داشت: حضور در این نمایشگاه، نمایانگر توجه مجموعه مدیریت واحد شهری شیراز به موضوع توسعه گردشگری بود و امیدواریم با شرایطی که تصمیم گیرندگان حوزه گردشگری فراهم می‌کنند، همچنین با توجه و رعایت مردم، نوروز امسال را سالم و کم خطر بگذرانیم.
 
بنابراین گزارش، چهاردهمین نمایشگاه بین‌المللی گردشگری و صنایع وابسته از پنجم تا هشتم اسفند در کلانشهر تهران برگزار شد. در برگزاری این نمایشگاه، تشکل‌های گردشگری استان فارس و اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان نیز همراه و همدل در کنار مجموعه مدیریت شهری حضور دارند.

 
 ۱۳۹۹/۱۲/۱۲
منبع : سازمان فرهنگی اجتماعی و ورزشی
بازدید ها : ۱۰۶
مطالب مرتبط با این موضوع :
نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

تمامی حقوق این سایت متعلق به شهرداری شیراز می باشد
رئیس سازمان
دکتر مرتضی جعفری
دکتر مرتضی جعفری
تلفن:   4 - 37363081  - 071 
ملاقات ارباب رجوع با رئیس سازمان شنبه ها 10 تا 12
دانلود عکس


آخرین اخبار
سسس

   کل : ۱۲  نمایش ۱ الی ۴   ۱ ۲ ۳