​سازمان فرهنگی شهرداری از آثار محققانه درباره شیراز حمایت می‌کند

معاون شهردار شیراز گرایش به خلق آثار محققانه و باارزش با موضوع تذکره‌نویسی و ثبت میراث معنوی شیراز را در زمره آثاری دانست که سازمان فرهنگی شهرداری شیراز با همکاری شورای شهر و شهردار شیراز از آن‌ها حمایت خواهد کرد.

به گزارش اداره ارتباطات، سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز، دکتر ابراهیم گشتاسبی‌راد در مراسم رونمایی از کتاب دانشنامه زنان نامدار شیراز که پنجشنبه ۷ آذرماه در تالار آیینه عمارت فرهنگی و تاریخی خانه زینت‌الملک قوامی با حضور فرهیختگان و به همت سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز برگزار شد، با بیان اینکه حس تنهایی با گرایش به کتاب قرابت دارد، از کتاب با عنوان مونس تنهایی آدمی یاد کرد.

سازمان فرهنگی شهرداری از آثار محققانه درباره شیراز حمایت می‌کند
معاون شهردار شیراز گرایش به خلق آثار محققانه و باارزش با موضوع تذکره‌نویسی و ثبت میراث معنوی شیراز را در زمره آثاری دانست که سازمان فرهنگی شهرداری شیراز با همکاری شورای شهر و شهردار شیراز از آن‌ها حمایت خواهد کرد. 
 
به گزارش اداره ارتباطات، سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز، دکتر ابراهیم گشتاسبی‌راد در مراسم رونمایی از کتاب دانشنامه زنان نامدار شیراز که پنجشنبه ۷ آذرماه در تالار آیینه عمارت فرهنگی و تاریخی خانه زینت‌الملک قوامی با حضور فرهیختگان و به همت سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز برگزار شد، با بیان اینکه حس تنهایی با گرایش به کتاب قرابت دارد، از کتاب با عنوان مونس تنهایی آدمی یاد کرد.
معاون شهردار شیراز عنوان کرد: انسانی که با کتاب سر و کار داشته باشد، هیچوقت تنها نیست؛ چه خواندن کتاب برای رشد دانش باشد و چه برای لذت بردن از آن.
وی از کتاب با عنوان بهترین مرهم در زمان‌هایی تنهایی و بی‌خوابی و کلافگی یاد کرد و افزود: اینکه انسان عمر پربرکتی داشته باشد که بتواند با مطالعه و نیز با فعالیت در زمینه‌های علمی کار کند، سعادتی است و بانوان نیز در این حوزه‌ها گام‌هایی برداشته‌اند.
رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز با اشاره به اینکه جامعه کمتر با جایگاه بانوان در عرصه‌های مختلف توجه کرده است، گفت: بانوانی که در عرصه ادب ظهور یافته و نام‌آور شده‌اند، آثاری شایان‌توجه به جای گذاشته‌اند و در همین شهر شیراز، در شعر و ادب و دانش سرآمد شده‌اند.
دکتر گشتاسبی‌راد خاطرنشان کرد:در طول تاریخ شاهد حضور بانوانی بوده‌ایم که در سطح ملی و استانی اجتهاد و درایت خود را ثابت کرده‌اند؛ هرچند آثار بسیاری از آن‌ها بر جای نمانده باشد.
××× معرفی میراث معنوی و مادی شیراز ضامن حفظ گنجینه‌های فرهنگی شهر است
وی معرفی کتاب و تقدیر از بانویی نویسنده را زمینه‌ساز رشد و توسعه دانش در شهر شیراز دانست و فعالیت در حوزه معرفی میراث معنوی و مادی شیراز را ضامن حفظ گنجینه پنهان شهر دانست.
رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز با بیان اینکه تاکنون آثاری بسیار باارزش به‌دست و قلم هنرمندان بومی خلق شده است که از کنار آن‌ها به سادگی گذشته‌ایم، گفت: دیر متوجه می‌شویم که چه چیز‌هایی را از دست می‌دهیم و چه چیزهایی را از دست داده‌ایم و از ثبت آن‌ها غافل شده‌ایم.
دکتر گشتاسبی‌راد در همین زمینه به اطلاعاتی اشاره کرد که برای نگارش تاریخ شفاهی بازار، جمع‌آوری شده است و گفت: با مطالعه بخش بازار مسگران در می‌یابیم که بسیاری از وسایل و ابزار ارتباطات، شاگردپروری، معاملات، نذریات و تجارت امروز از بین رفته است و در حال در جایگاه فراموش‌شده‌ها قرار دارد. 
عضو شورای اسلامی شهر شیراز نیز در این مراسم با اشاره به اینکه ایجاد فضایی برای معرفی زنان نامدار بهترین گامی است که می‌توان در زمینه توسعه فرهنگی و اجتماعی جامعه بانوان برداشت، اظهار کرد: این رویکرد باعث می‌شود بانوان هم‌نسلان و نیز نسل پیش از خود را به‌خوبی بشناسند و برای تقویت خود تلاش کنند.
لیلا دودمان خاطرنشان کرد: این گونه آثار به بانوان درسی بزرگ می‌دهند، اینکه فارغ از فضای منفی موجود درباره زنان، جایگاهی وجود دارد که در آن، زن تصمیم‌گیرنده و سیاست‌گذار بوده است و حتی در حوزه دینی نیز نقشی بسزا داشته است.
××× درباره محدودیت‌های زنان سخن نگوییم
وی با بیان اینکه فعالیت در فضای سیاسی و اجتماعی دوران گذشته به مراتب برای بانوان بسیار دشوار بوده است، افزود: انتظار است با مطالعه زندگی آنان درباره محدودیت‌ها صحبت نکنیم، فضا را برای حضور پررنگ‌تر در جامعه گسترش دهیم، زنان را تقویت کنیم و جایگاه آنان را بالا ببریم.
عضو کمیسیون فرهنگی شورای شهر شیراز همچنین از سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز درخواست کرد که از بانوان نویسنده در همه زمینه‌ها، حمایت کند تا حمایت از جایگاه زن به‌صورت عملی تحقق یابد.
نویسنده کتاب دانشنامه زنان نامدار شیراز نیز در معرفی این اثر، گفت: بسیار دانش‌نامه‌هایی وجود دارد که به زنان و مردان در کنار هم پرداخته است؛ اما این اثر اولین دانشنامه محلی و منطقه‌ای است که به صورت خاص به ۲۳۰ تن از مفاخر بانوان می‌پردازد.
زهرا آتشی عنوان کرد: کتاب یادشده همچنین اولین دانش‌نامه‌ای است که زنان شهید و مادران شهدا و واقفان زن را جزو مفاخر معرفی کرده است و اولین دانشنامه‌‌ای است که که افراد را تنها، به‌صورت الفبایی تنظیم نکرده؛ بلکه دسته‌بندی مفهومی از آن‌ها ارائه کرده است که دسترسی به آن برای پژوهشگران آسان‌تر باشد.
این پژوهشگر با بیان اینکه بانوان ایران زمین در طول‌ سال‌های متمادی با شدت و ضعف، نقش‌های متفاوتی را در جامعه بر عهده داشته‌اند، گفت: آنان همواره تلاش کرده‌اند  توانایی خود را در عرصه‌های مختلف فردی و اجتماعی بروز دهند و بدرخشند؛ اما در تاریخ نویسی ما نقش بانوان بسیار کمرنگ است و یا از بانوان نامدار اثری نمی‌بینیم یا نامشان در تاریخ گم شده است.
××× معرفی زنان نامدار سبب‌ساز خودباوری و الگوسازی
وی خاطرنشان کرد: معرفی زنان نامدار باعث خودباوری و الگوسازی در نسل جوان خواهد شد.
آتشی رویکرد کتاب دانشنامه زنان نامدار شیراز را معرفی زنان به‌صورت محلی و منطقه‌ای عنوان کرد و گفت: تمرکز بر معرفی زنان مدفون در شیراز بوده است که حاصل آن با کمک چهار پژوهشگر در ۷ بخش آماده شده است.
به گفته این نویسنده بخش اول کتاب به ۲۳ بانوی امامزاده می‌پردازد که در شیراز دفن شده‌اند و شجره‌نامه و محل دفن آن‌ها در آن معرفی شده است، بخش دوم به بانوان و مادران شهیدی می‌پردازد که ۳ یا ۴ شهید تقدیم کرده‌اند، بخش سوم به ۱۹ بانوی تاریخ‌ساز شیراز اختصاص دارد که در شیراز حکمران بوده‌اند یا نقشی برجسته ایفا کرده‌اند. بخش چهارم این کتاب مربوط به ۱۸ زن صاحب کرسی علمی در شیراز است و قسمت دوم از این بخش به معرفی بانوان و مدیران اولین مدارس شیراز می‌پردازد، در ادامه ۲۷ بانوی خیّر برگزیده معرفی شده‌اند و در فصل پایانی نیز از ۶ بانوی شاعر و ۷ بانوان هنرمند که ذیل آن از روزنامه‌نگاران نیز سخن رفته است، یاد شده است.
وی در ادامه اظهار داشت: تاریخ‌نگاری منطقه‌ای در هیچ جای ایران به اندازه شیراز مورد توجه پژوهشگران نیست و کتاب‌های بسیاری حتی از زمان‌های قدیم در این باره وجود دارد و چنانچه این نوع دانشنامه‌نویسی در تمام نقاط کشور رایج شود، می‌توان در مدتی کوتاه به مجموعه‌های چند جلدی درباره مفاخر نامدار هر منطقه دست یافت.
کتاب دانشنامه زنان نامدار شیراز با همراهی چهار پژوهشگر با هدایت استاد دانشگاه شیراز، دکتر سلمان‌پور و حمایت مالی بنیاد ملی نخبگان، توسط انتشارات نوید شیراز به چاپ رسیده است.
 
 ۱۳۹۸/۰۹/۰۹
منبع : سازمان فرهنگی اجتماعی و ورزشی
تعداد بازدیدها : ۳۰
مطالب مرتبط با این موضوع :
نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید
sss

تمامی حقوق این سایت متعلق به شهرداری شیراز می باشد
  
رئیس سازمان
دکتر ابراهیم گشتاسبی راد
دکتر ابراهیم گشتاسبی راد
تلفن:   4 - 37363081  - 071 
ملاقات ارباب رجوع با رئیس سازمان شنبه ها 10 تا 12
 


آخرین اخبار
           
سسس

   کل : ۱۲  نمایش ۱ الی ۴   ۱ ۲ ۳