رئیس سازمان
دکتر مرتضی جعفری
دکتر مرتضی جعفری
تلفن:   4 - 37363081  - 071 
ملاقات ارباب رجوع با رئیس سازمان شنبه ها 10 تا 12
دانلود عکس


آخرین اخبار
           
سسس

   کل : ۱۲  نمایش ۱ الی ۴   ۱ ۲ ۳
آیین رونمایی از فراخوان طراحی نشانه و هویت بصری شهر شیراز؛

نشان شهر شیراز، مثل اثر انگشت باید منحصر به فرد باشد

رئیس شورای شهر شیراز گفت: مسابقه طراحی هویت بصری شهر شیراز باید گامی در راستایی بازنشانی شهری باشد که از آن به نام مادر شهر یا ایران کوچک یاد می‌شود.

به گزارش اداره ارتباطات سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز، رئیس شورای شهر شیراز در آیین رونمایی از فراخوان جشنواره طراحی هویت بصری شهر شیراز، گفت: مسابقه طراحی هویت بصری شهر شیراز باید گامی در راستایی بازنشانی شهری باشد که از آن به نام مادر شهر یا ایران کوچک یاد می‌شود.
سید عبدالرزاق موسوی نشانه شهر شیراز را معادل یک اثر انگشت منحصر به فرد دانست و افزود: این نشان باید مانند اثر انگشت که در عالم هیچ دو اثری مشابه یکدیگر نیستند، طراحی شود؛ یعنی نشانه‌ها در این جشنواره باید آن گونه شهر را معرفی کنند که شباهتی به نشانه دیگری در کره خاکی پیدا نکند.
وی با بیان این سوال که امروز ما منتخبان مردم، مدیران و مسؤولان کلان شهر شیراز تا چه اندازه توانستیم شهر شیراز را معرفی کنیم، اظهار کرد: شیراز به اندازه کافی دارای ابعاد برجسته‌ای به لحاظ اجتماعی، سیاسی، فرهنگی، تاریخی، مشاهیر و مفاخری که از گذشته به جا مانده، هست که مجموعه این عوامل شرایط را فراهم می‌کند تا نشانه منحصربفرد را برای طراحی مناسب در اختیار طراحان قرار دهد.
موسوی با این حال کار طراحی برای نشان دادن هویت شهر را سخت، دقیق و حساس ارزیابی کرد و گفت: به اعتقاد من شاید مهمترین کار حرفه‌ای هنرمندان و طراحان در این میان بسیار حساس است.
به گفته رئیس شورای اسلامی شهر شیراز، هیچ جایزه‌ای نمی‌تواند جایگزین افتخار برگزیدگی این مسابقه برای هر هنرمند باشد که هویت یک مادر شهر را طراحی کرده است.
سرزندگی و نشاط اجتماعی شهروندان از نمادهای هویتی شیراز است
شهردار شیراز در آیین فراخوان طراحی شهری نشانه شهر شیراز  با بیان اینکه نشانه شهر شیراز متعلق به مردم شیراز و شهروندانش است، گفت: شیراز شهر فرزانگان، علم و ذوق و فرزانگی و شهر شعرهای تاریخی و بین المللی است و ظرفیت تمدنی، فرهنگی و مذهبی عظیم این کلان شهر باید در نشانه شهر شیراز به ثمر برسد.
حیدر اسکندرپور ضمن اشاره به اینکه بسیاری از ویژگی‌های شیوای مردم ایران در مردم شیراز و استان فارس وجود دارد، گفت: سرزندگی و نشاط اجتماعی، فرهنگی و مذهبی در مردم شیراز و فارس همواره برجسته است.
وی ادامه داد: وقتی از شیراز سخن می‌گوییم نمی‌توانیم فراموش کنیم که حافظ و سعدی بر تارک فرهنگی و ادب دنیا ممتاز هستند و جایگاه ویژه ای دارند.
به گفته شهردار شیراز، این شهر به حضرت شاهچراغ(ع)، حافظ و سعدی شناخته می‌شود؛ سابقه تمدنی، فرهنگی و مذهبی که کاملاً این شهر را ممتاز ساخته است و باید در هویت بصری این ظرفیت‌ها نشان داده شود و اجماعی از این ظرفیت بزرگ شیراز باید در این نشانه نمایان شود؛ به‌طوری که به‌صورت گویا و مختصر و مفید این ظرفیت‌ها و نشانه‌ها عیان باشد.
 
شیراز پرچم دار هویت بصری شهری در کشور خواهد بود.
رئیس سازمان فرهنگی اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز در آیین فراخوان طراحی نشانه شهر شیراز و آغاز به کار مسابقه بین المللی هویت بصری گفت: شیراز علاوه بر اینکه یک فرهنگ شهر است، یک جهان شهر به شمار می رود و ایران در جهان با شیراز شناخته می شود.
دکتر مرتضی جعفری درخصوص مسابقه طراحی نشانه شهر شیراز اضافه کرد: این مسابقه تلاش دارد که بتواند با طراحی نشانه در جهت معرفی ظرفیت های تاریخی، فرهنگی، گردشگری و ادبی آن در عرصه بین الملل و جذب بیشتر گردشگران به این شهر گام موثر و مهمی بردارد. این پروژه گام مهمی در حوزه گردشگری شهری است.
دکتر جعفری خاطرنشان کرد: در اجرای این مسابقه تلاش داریم تا از ظرفیت جوانان، دانشجویان و نخبگان عرصه های علمی و هنری استفاده کنیم و جوایز مناسبی برای آن در نظر گرفته ایم، همچنین داوران بین المللی خوبی با ما در این حوزه همکاری دارند.
به گفته وی، از این طراحی در صادرات محصولات صنایع دستی، المان های شهری و حذف تصاویر مخدوش و اختلالاتی که در هویت بصری شهر، حمل و نقل عمومی و معماری و مبلمان شهری وجود دارد بهره گرفته می شود.
معاون شهردار، شیراز را پرچم دار چنین حرکتی در کشور عنوان کرد و افزود: شهرهای بزرگی که دارای پیشینه بین المللی و شناخته شده هستند پیش از شیراز این مسیر را پیمودند که به یقین آثار بسیار مثبتی در رونق بخشی گردشگری آنان داشته است.
هویت بصری نقش مؤثری در انتقال ارزش‌های والای فرهنگی و هویتی ایفا خواهد کرد
رئیس کمیسیون گردشگری و زیارت شورای اسلامی شهر شیراز با حضور در این آیین گفت: کلانشهر شیراز این قابلیت را دارد که از وجوه مختلفی تبدیل به یک برند ارزنده شود.
سولماز دهقانی با بیان اینکه از 2 سال گذشته تاکنون جلسات و رایزنی‌های متعددی به منظور دستیابی به نشانی شایسته برای پایتخت فرهنگی ایران برگزار شده، خاطر نشان کرد: کار طراحان و عوامل اجرایی برای افرینش هویت شهرراز بسیار دشوار و حایز اهمیت است.
وی با تقدیر از نگاه مثبت مجموعه مدیریت شهری و به ویژه شهردار شیراز، تصریح کرد: رایزنی‌های متعددی برای برگزاری این فراخوان انجام شده و امیدواریم ماحصل همه این تلاش‌ها به تقویت خروجی کار انجامیده و در تقویت هویت شهری نقش مثبتی داشته باشد.
دهقانی همچنین طراحی نشان هویت بصری این شهر را الزامی برای متمایزکردن فرهنگ‌شیراز از دیگر شهرهای دنیا دانست و گفت: این نشان، نقش مؤثری در انتقال ارزش‌های والای فرهنگی و هویتی ایفا خواهد کرد.
دهقانی یکی از عوامل اساسی شکل‌دهی و معنابخشی به مناظر شهری را موضوع "هویت" دانست و ابراز کرد: هویت عاملی است که می‌توان از طریق آن شهرها و مناظر شهری را از یکدیگر متمایز کرد.
این عضو شورای اسلامی شهر شیراز بیان داشت: همانگونه که استفاده از نمادهای بصری در آثار اسطوره‌ای، ملی و مذهبی کاربرد داشته است، طراحی نشان هویت بصری شیراز نیز می‌تواند هویت و فرهنگِ شهری را تقویت و موجب وحدت و هماهنگی در طراحی سیما و مناظر آن شود.
 
 
 ۱۳۹۹/۱۰/۱۰
منبع : سازمان فرهنگی اجتماعی و ورزشی
بازدید ها : ۶۱
مطالب مرتبط با این موضوع :
نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید