.     .     .     .

دوشنبه ۳۱ مرداد ۱۴۰۱ شناسه خبر : 51375
طرح احیای هویت اجتماعی، فرهنگی محلات شیراز با محوریت مساجد وارد فاز اجرایی شد
پیش از ظهر روز گذشته(۳۰ مرداد ماه ۱۴۰۱) به همت سازمان فرهنگی شهرداری شیراز به مناسبت روز مسجد، اولین همایش اصحاب مساجد با حضور مسوولین، ائمه جماعات، مدیران کانون های فرهنگی و هنری، فرماندهان پایگاه های مقاومت بسیج و هییت امنا مساجد در حرم مطهر شاهچراغ(ع) برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز، رییس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز در این همایش مساجد را محل تحولات محله دانست و اظهار کرد: تلاش ما این بوده که این هویت را احیا و کانون بودن مسجد در محلات را تقویت کنیم.

مصطفی مشفقیان با بیان اینکه بیش از ۱۵۰ مسجد در طرح مسجد محوری شرکت کردند گفت: از این تعداد ۱۳۶ مسجد انتخاب شدند و این طرح از امروز وارد فاز عملیاتی خواهد شد.

این مقام مسوول خاطرنشان کرد: تاکنون در مجموع ۱۳۶ مسجد، حسینیه و مرکز فرهنگی مذهبی در طرح مسجد محوری اقدام کرده اند.
وی ادامه داد: بیشترین تعداد مسجد در این طرح در منطقه ۲ با تعداد 26 و  کمترین آن  در منطقه  ۱۱ با شرکت پنج مسجد وجود دارند در ادامه خاطر نشان کرد: پیش از این، نیازهای مساجد به لحاظ زیرساختی، عمرانی، فرهنگی و اجتماعی احصا شده است و گام به گام تلاش خواهیم کرد که در طرح مذکور این نیازها را به صورت متقابل برطرف کنیم.

معاون فرهنگی شهرداری شیراز در پایان از برگزاری دوره‌ای در این راستا از طرف مرکز مدیریت حوزه علمیه استان فارس  برای ائمه جمعه خبر داد.
نماینده ولی فقیه در فارس در ادامه این مراسم اظهار کرد: نقش اصلی مسجد آن است که یاد خدا در آن گفته شود و بنا بر آیات، مسجد و ذکر خدا از فساد زمین جلوگیری می‌کند.

آیت الله لطف الله دژکام با اشاره  اینکه باید مسجد را آباد کرد تا آبادی آن، جلوی ظلم‌هایی که دشمنان و مستکبران برای آن نقشه کشیدند را بگیرد در ادامه عنوان کرد: مسجد خود را باید خودتان آباد کنید و اگر فرد دیگری کمک دهد، خوب است اما این به این معنا نیست که فقط که منتظر دیگران باشیم زیرا باعث می‌شود که کار زمین بخورد.

وی بیان کرد: مدیران و مسئولان استانی هم باید به کمک مساجد آیند اما کار مسجد را نباید به اینکه مدیر به کمک بیاید یا نیاید، گره بزنیم.

آیت‌الله دژکام اظهار کرد: می‌توان در مسجد، فضای فرهنگی جدا از قسمتی که عنوان مسجد دارد، داشته باشیم که باید در طراحی مسجد بیاید.
نماینده ولی فقیه در فارس در بیان کرد: برای حضور کودکان در مساجد باید تدبیری باشد به طور مثال مهد برای کودکان در کنار مساجد طراحی شود، همچنین کانون‌های فرهنگی و پایگاه‌های بسیج در کنار مسجد باید طوری ترتیب داده شود که باعث زیبایی و رونق مسجد شود.

رئیس شورای اسلامی شهر شیراز نیز در همایش اصحاب مساجد با تاکید بر اینکه مسجد به عنوان قلب حیات جمهوری اسلامی است در ادامه عنوان کرد: اگر حضرت امام(ره) فرمودند که این محرم و صفر است که اسلام را زنده نگه داشته است به واقع باید گفت محرم و صفر را هم مسجد حفظ کرده است.

مهدی طاهری  با بیان اینکه اگر امروز از شهید و شهادت نام می‌بریم و اعتقاد راسخ داریم که هرچه داریم از شهید و شهادت است در ادامه اظهار کرد: قطعاً همین‌طوربوده و همه این حیات طیبه مرکز و کانونش مسجد بوده و مساجد  مرکز و کانون شهیدپروری هستند.
وی گفت: برای اینکه این حیات استمرار داشته باشد حیات قلب لازم است اگر همه توجه خود را به این حیات دهیم یقیناً این شجره طیبه‌ای که امام از آن یاد کردند نه تنها مستحکم‌تر بلکه بارورتر از گذشته خواهد شد.

رییس شورای شهر شیراز با ابراز امیدواری از اینکه این نشست و نشست‌های مشابه، توجه بیشتر مسئولان نظام و استان را معطوف به این نکته کند، گفت: در شورای ششم اسلامی شهر شیراز توجه به این سمت است که برای اینکه جامعه را از گزند دشمنان اسلام و جمهوری اسلامی دور کنیم باید محلات را احیا کنیم و محلات احیا نمی‌شوند مگر با محوریت و کانون قرار گرفتن مساجد و مساجد نیز نمی‌توانند محور باشند مگر اینکه همه قوایی که در آن هستند، هم محور و هم مرکز باشند.
 
در ادامه این مراسم رئیس کمیسیون عمران شورای شهر شیراز با اشاره به محور قرار دادن مسجد در امور، اظهار کرد: تدر فرهنگ شیعه و عقیدتی ما هم اگر قایل باشیم به اینکه برای تربیت یک شهروند خوب، یک کارگزار و مسوول خوب جایی بهتر از مسجد نخواهد بود.

رضا محمدیان به توجه  نسل آینده برای حضور و فعالیت در مساجد تاکید کرد و گفت: عدم جذب این نسل در مساجد آسیب زا بوده که می بایست با اجرای ویژه برنامه هایی این امکان و جذابیت جهت حضور آنها در این فضا امکان پذیر شود.

 شیراز،ابتدای خیابان حسینی، سمت راست، کوچه شماره 20
 071-37363081-4
معاونت ها:
حوزه ریاست: 37363086_105_115
روابط عمومی: 37364866_102_118
مالی و اداری: 37360055_133
فرهنگی: 37365898_116_123_103
اجتماعی: 
37365898_139
گردشگری: 37365898_113
تربیت بدنی: 37364039_144_140_150
عمران: 37369026_105_106_107
برنامه ریزی  و منابع انسانی: 37364766_117

 
 71389-35885
071-37363085
 3000137773
Farhangi@shiraz.ir
علاقمند به اجرای چه نوع برنامه هایی در سطح شهر می باشید؟
تمامی حقوق سایت متعلق به سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز می باشد.
https://farhangi.shiraz.ir