.     .     .     .

سه شنبه ۱۶ شهریور ۱۴۰۰ شناسه خبر : 42656
نخستین دوره سوگواره ملی عکس عاشورایی «راه دل» در شیراز برگزار می شود
با هدف استفاده‌ موثر از ظرفیت هنر در گسترش عطر و فرهنگ غنی عاشورایی و اربعین حسینی در جهت مسیر حرکت و تعالی فرهنگی جامعه و همچنین ارزش نهادن به تلاش‌ها و جلوه‌های زیبای عزاداری سرور و سالار شهیدان (ع) به عنوان یکی از بی‌بدیل‌ترین نمادهای هویتی و فرهنگی در درون جامعه ایرانی در ایام گسترش ویروس کرونا و قبل از آن، معاونت فرهنگی شهرداری شیراز و سازمان بسیج هنرمندان استان فارس با همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس، کمیسیون فرهنگی شورای شهر شیراز، حوزه هنری استان فارس، بسیج رسانه استان فارس و معاونت فرهنگی نهاد نماینده مقام معظم رهبری در فارس و امام جمعه شیراز، نخستین دوره سوگواره ملی عکس «راه دل» را برگزار می‌کند.
سوگواره عاشورایی و اربعین حسینی «راه دل» روایتی مصور و عاشقانه از سوگواری‌های مردم برای سید و سالار شهیدان و یادآور جلوه ها و زیبایی های عزاداری های عاشورایی و اربعینی عاشقان حسینی قبل از گسترش بیماری کرونا و بعد از آن است که علی رغم محرومیت عاشقان حسینی (ع) از پیاده روی و زیارت اربعین، این راه را با دل خود طی می کنند.

این سوگواره در ۲ بخش استانی و ملی
 با هدف نشر و گسترش فرهنگ عاشورایی و گرامیداشت خاطرات دلنشین اربعین و جلوه‌ها و زیبایی‌های عزاداری در نقاط مختلف کشور از جمله استان فارس همچنین مسیر پیاده‌روی اربعین حسینی و حضور میلیونی زائران و عاشقان حسینی (ع) در پیاده‌روی اربعین حسینی در سال‌های قبل از شیوع کرونا و نیز برپایی روضه‌های خانگی در نقاط مختلف کشور با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی در زمان شیوع کرونا برگزار می‌شود.
 
به اعلام دبیر این سوگواره، ارسال آثار برای عموم آزاد و انتخاب آثار به صورت تک عکس است. هر عکاس می‌تواند ۷ تک عکس در بخش ملی و ۷ تک عکس در بخش استانی (متمرکز بر جغرافیای استان فارس و شهر شیراز) ارسال کند.
همچنین عکاسانی که ساکن استان فارس نیستند اما در آرشیو آثار خود عکس‌هایی از عزاداری ایام عاشورا و اربعین از استان فارس و شهر شیراز دارند می‌توانند آثارشان را در بخش استانی این سوگواره شرکت دهند. 
همچنین از آنجا که بخش استانی و ملی دارای شباهت موضوعی هستند، تفاوت اصلی در تعداد آثار راه یافته به نمایشگاه محسوب می شود.
تمامی حقوق چاپ و نشر آثار اعم از دیجیتال یا چاپ ورقی و برگزاری نمایشگاه‌های داخلی و خارجی و نمایش در فضای مجازی برای برگزارکنندگان سوگواره محفوظ است.
  • آثار باید با فرمت JPEG و سایز ضلع بزرگ حداقل ۲ هزار پیکسل با کیفیت  ۳۰۰ dpi  با حجم حداقل ۲MB ارسال شوند.
  • آثار باید مستند باشند و از هرگونه دستکاری با نرم افزارهای رایانه ای یا حک و اصلاحی که جنبه مستند بودن عکس را مخدوش می‌سازد اجتناب شود.
  • هنرمندان عکاس باید آثار خود را در فرمت عنوان شده به نشانی پست الکترونیک rahedelfest@gmail.com ارسال کنند و به همراه آثار ارسالی یک WORD ورد شامل مشخصات عکاس، توضیحات زمان و مکان تهیه هر عکس قید می شود، در صورت عدم ارسال این فایل ورد مسئولیت حذف آثار هنرمند بر عهده وی خواهد بود.
  • آخرین مهلت ارسال آثار ۲۷ شهریورماه ۱۴۰۰ است.
  • داوری آثار تا ۲۹ شهریور انجام می شود و روز سی‌ام شهریور ماه نتایج اعلام و ۲ مهرماه هم در آستانه اربعین حسینی، نمایشگاه افتتاح خواهد شد.
  • عکاسانی که آثارشان برای نمایشگاه انتخاب می شود، باید فایل اصلی اثر را با بالاترین کیفیت در مدت زمان اعلام شده به دبیرخانه مسابقه ارسال کنند.

نفرات اول تا سوم به ترتیب مبلغ ۳۰، ۲۰ و ۱۵ میلیون ریال به همراه لوح سوگواره دریافت می کنند و به هر اثر راه یافته سه میلیون ریال حق التالیف به همراه گواهینامه معتبر تعلق می گیرد.

هیأت داوران این سوگواره، مجتبی حیدری، امیر سبوکی، امیر حسامی نژاد، میلاد پناهی و عادل عزیزی هستند و محسن تورع، شیواالسادات عطاران، محمدهادی خسروی، محمدهادی حدادی نژاد، امین ملک زاده، ایمان دهداری و حمیدرضا سوداگر به عنوان هیأت اجرایی و اطلاع رسانی این سوگواره فعالیت دارند.

در ایام فراخوان این سوگواره، کارگاه‌ها و وبینار‌های ملی تخصصی آموزشی با موضوع عکاسی مستند آیینی بصورت رایگان برای عموم علاقمندان با تمرکز بر بررسی آثار عکاسان برتر این حوزه و با ارائه اساتید و داوران تخصصی این سوگواره برگزار خواهد شد.

نمایش آثار این سوگواره با توجه به رعایت پروتکل های بهداشتی و جلوگیری از ازدحام، در فضای باز و با اجرای جدید به صورت گالری محیطی در گذر عفیف آباد شیراز خواهد بود.

علاقمندان برای اطلاع از فراخوان به صفحه اینستاگرام سوگواره «راه دل» به نشانی زیر مراجعه کنند.

Soogvare_rahedel@

 شیراز،ابتدای خیابان حسینی، سمت راست، کوچه شماره 20
 071-37363081-4
 71389-35885
071-37363085
 3000137773
Farhangi@shiraz.ir
علاقمند به اجرای چه نوع برنامه هایی در سطح شهر می باشید؟
تمامی حقوق سایت متعلق به سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز می باشد.
www.farhangi.shiraz.ir