.     .     .     .

یکشنبه ۱۰ مرداد ۱۴۰۰ شناسه خبر : 42070
در آیین اختتامیه نخستین جشنواره «شهروند برگزیده» مطرح شد
شهر خوب با مشارکت شهروندان خوب ساخته می‌شود
معاون فرهنگی شهردار شیراز در آیین اختتامیه جشنواره شهروند برگزیده گفت: «ساختن شهر خوب» شعاری است که با داشتن «شهروندان خوب» امکان‌پذیر می‌شود و مبنای تحقق این هدف، کاملا فرهنگی است‌ و خود، بیانگر اهمیت نگاه فرهنگی در مدیریت شهری است. 
دکتر مرتضی جعفری در این مراسم که با حضور ۱۰ نفر از شهروندان فعال و مشارکت‌جوی شیرازی که به عنوان نفرات شایسته تقدیر در نخستین دوره جشنواره «شهروند برگزیده» انتخاب شده‌اند، گفت: مشارکت ترکیبی از دغدغه‌مندی فکری و مسئولیت‌پذیری اجتماعی است که امروزه در تمام دنیا، مهم ترین راه رفع چالش‌های شهرنشینی و اصل زیربنایی ایجاد شهرهای توسعه‌یافته و فرهنگ‌مدار است.
جشنواره شهروند برگزیده که از مصوبات شورای پنجم شهر شیراز بود که در سال نخست با محوریت شناسایی و معرفی شهروندان فعال و مشارکت‌جو برگزار شد.

رییس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری با یادآوری این مطلب که شیراز پایتخت تمدن و فرهنگ ایران اسلامی است، اضافه کرد: بسیاری از مردم جهان، ایران را به شیراز و سابقه فرهنگی، ادبی و تاریخی‌اش می‌شناسند و این فرصتی است برای معرفی شهروندان شیراز به جهان.

 دکتر جعفری با اشاره به شیوع کرونا و تغییر شرایط جهان طی یک سال و نیم اخیر، اظهار داشت: استفاده از تجربیات گذشته در مسایل فرهنگی بسیار می‌توانست موثر و راهنمای مسیر ما باشد اما با شرایط جدید، مجبور به تغییر نگاه و برنامه‌ریزی جدید برای هدایت سکان سازمان فرهنگی شهرداری شدیم و البته که با همراهی همه مجموعه شهرداری، هنرمندان و فرهنگوران توانستیم فارغ از نگاه‌های سیاسی اقدامات ماندگاری را در حوزه فرهنگ و هنر شیراز رقم بزنیم‌.

وی افزود طی دو سال گذشته ۵۰ جلد کتاب توسط مولفان شهر شیراز و استان فارس تألیف شد و توسط شهرداری به چاپ رسید و در حوزه میراث معنوی و موسیقی شیراز نیز کارهای عظیمی شکل گرفت. با رویکرد اجتماعی نیز فعالیت‌های زیرساختی شکل گرفت که می‌تواند فرصتی برای آموزش شهروندان، تقویت مهارت‌ها و محاسن شهروندی‌شان و نیز الگوسازی برای نسل بعد باشد.

رییس شورای اسلامی شهر شیراز نیز در آیین اختتامیه جشنواره «شهروند برگزیده شیراز» که در باغ «جهان نما» شیراز برگزار شد، گفت: طرح برگزاری این جشنواره از کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر شیراز با هدف تقویت مشارکت شهروندان در مدیریت شهرشان آغاز شد.
سید عبدالرزاق موسوی با اشاره به فلسفه برگزاری جشنواره شهروند برگزیده گفت: هدف این بود که بگوییم از نگاه ما یک شهروند فرهنگی چه شاخصه‌هایی دارد و چه نقشی می‌تواند در شهر ایفا کند.
وی افزود: امروز شیراز به عنوان یک شهر فرهنگ‌محور و فرهنگ مدار در کشور شناخته شده است و این شایستگی وجود دارد که شیراز آغاز کننده چنین جشنواره‌ای باشد.
موسوی با بیان اینکه ما امروز به شهروند پرسشگر نیازمندیم، تاکید کرد: جامعه ما به افرادی که با پرسش دنبال رفع مسائل شهری هستند، نیاز دارد.

بر اساس این گزارش در ادامه، «سعید نظری» عضو شورای شهر شیراز نیز با اشاره به اینکه مفهوم شهروندی از اواخر دهه ۷۰ وارد برنامه‌ریزی کشور ما شده است، گفت: بر اساس تعاریف جهانی، قانون مداری، مشارکت جویی و مسئولیت پذیری از مهم‌ترین مؤلفه‌های یک شهروند است.
سخنگوی شورای اسلامی شهر شیراز دوره پنجم و نایب رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر شیراز با اشاره به اینکه جشنواره شهروند برگزیده، در ۱۳ محور، شهروند نمونه را مورد بررسی قرار داده است گفت: آئین نامه این جشنواره ۲سال مورد بررسی قرار گرفت و نخستین دوره تنها با محور شهروند فعال و مشارکت‌جو برکزار شد و در مابقی دوره‌ها همه ۱۳ مولفه ها مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

خاطر نشان می شود، نخستین اختتامیه جشنواره شهروند برگزیده شیراز در باغ «جهان نما» برگزار شد و بر اساس رأی هیأت داوران پس از بررسی‌ مدارک و مستندات ارائه شده از سوی ۳۰۰ شهروند شرکت کننده، سهیلا محبی، اکبر بانشی، لیلا محرر، الهام خضری، محمد صداقتی، محمد ذوالعدل، مجید میکاییلی، محمدرضا افخمی، حسن صلواتی و سید علی حبیب الهی به عنوان ۱۰ شهروند شایسته تقدیر معرفی شدند.

 شیراز،ابتدای خیابان حسینی، سمت راست، کوچه شماره 20
 071-37363081-4
 71389-35885
071-37363085
 3000137773
Farhangi@shiraz.ir
علاقمند به اجرای چه نوع برنامه هایی در سطح شهر می باشید؟
تمامی حقوق سایت متعلق به سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز می باشد.
www.farhangi.shiraz.ir